Kāpēc III-paaudzes tehnoloģija palīdz ietaupīt?

Līdz ar hermētiskas siltināšanas tehnoloģijas ienākšanu Latvijā aizsākusies arī jaunākās siltināšanas paaudzes ēku būvniecība.

Ceļu uz siltu un ekonomisku mājokli nosacīti var iedalīt vairākos posmos. Rezultāts ikvienam no tiem – zināma ekonomiskuma ēku paaudze.

Salīdzināsim triju siltināšanas paaudžu mājas. Kuru izvēlēsities?

I paaudze (”spoki”) (līdz 1985. g.) – tās ir mājas, kas projektētas un uzbūvētas ar tukšām gaisa spraugām sienās vai nesiltinātām sienām bez gaisa spraugām, aukstām bēniņu telpām, istabas no tām atdala nehermētiski un nesiltināti pārsegumi. Šajā posmā mājas siltināšana izpaudās kā pašdarbība. Spaļi, zāģskaidas, kūdra, izdedži – tie ir materiāli, ar kuru palīdzību šajā posmā reizēm tika mēģināts uzlabot mājas siltumīpašības.

Skaidrs, ka ar šādiem līdzekļiem netika pietiekami „aizturēts” no telpām uz āru plūstošais siltums ne kondukcijas, ne radiācijas, ne konvekcijas veidā. Šādu ēku energopatēriņš apkurei sastāda 250 – 300 kWh/m2 gadā.

I paaudzes vidējas (aptuveni 130 m2 dzīvojamās platības) mājas apkures izmaksas gadā pārsniedz Ls 1000. Šobrīd visai daudz šādu ēku jau ir kļuvušas par „spokiem“. Tās atliek vien nojaukt.

II paaudze (”caurās”) (kopš 1985. g.). Parādoties kvalitatīvākiem siltināšanas materiāliem (minerālvate, putu polistirols), aizsākta siltināmo māju projektēšana un būvniecība.

Siltumizolācijas slāņu biezumus nosaka būvnormatīvā minētie rādītāji. Diemžēl to vidū nav hermētiskumu reglamentējošu rādītāju, tādēļ māju projektēšanā un siltināšanā šai īpašībai netika pievērsta pietiekama vērība.

Kādēļ netiek nosiltināts pietiekami hermētiski?

Tradicionālie lokšņu siltināšanas materiāli un nepietiekama hermētiskuma nozīmes izpratne nedod iespēju pietiekami hermētiski nosiltināt mājokli. Siltināšanas materiālu slāņi ar pietiekamu siltuma pretestību un izmantojamie siltumu atstarojošie materiāli (selektīvie stikla pārklājumi, uz radiatoriem līmējamas spīdīgas plēves) pietiekami labi aiztur kondukcijas un radiācijas rezultātā zaudēto siltumu, bet neaiztur lielāko – konvekcijas rezultātā zaudētā siltuma daudzumu.

Šajā posmā projektējamas un būvējamas ēkas, kas orientētas uz energopatēriņu apkurei no 75–100 kWh/m2 gadā.

Tomēr praktiskajā būvniecībā ar tradicionālajiem siltināšanas materiāliem diemžēl neizdodas sasniegt atbilstošu siltināmo konstrukciju hermētiskumu, tādēļ šīs izmaksas visbiežāk mēdz būt daudz lielākas.

II paaudzes apkures izmaksas vidējai mājai – ap Ls 300 gadā.

III paaudze (”energoefektīvās”) (kopš 2008. g.). Tās ir šobrīd projektējamas un būvējamas mājas ar hermētisku siltināšanu un kontrolējamu vēdināšanu.

Ar trešās paaudzes hermētiskas siltināšanas tehnoloģijas palīdzību tiek sasniegts ilgstošs nosiltināto konstrukciju hermētiskums, bet lieliskā siltumpretestība ļauj sasniegt energoefektīvas mājas siltināšanas efektivitāti ar minimāliem trešās paaudzes hermētiska siltināšanas materiāla slāņiem: jumtam – 15 cm, sienām un grīdām – 10 cm.

Kā siltināt hermētiski un ietaupīt

III paaudzes mājās ar hermētiskās siltināšanas palīdzību efektīvi tiek saglabāts visos veidos „pārnestais” siltums – kā kondukcijas, tā radiācijas un konvekcijas.

Iepriecina tas, ka jaunā III paaudzes hermētiskā siltināšana ne tikai nepaaugstina būvniecības izmaksas, bet arī ļauj tās ievērojami samazināt.

Siltināšanas darbu laiks saīsinās līdz 30 reizēm, mazāki siltināšanas materiāla slāņu biezumi ļauj samazināt nesošo konstrukciju izmērus, vienlaikus samazinot būvniecības izmaksas. Turklāt pētījumos ir konstatēts, ka, izmantojot hermētisko siltināšanu, ēkas apkures un vēdināšanas sistēmu jaudas var samazināt līdz 35%.

Šādi hermētiski nosiltinātas un ekonomiski vēdināmas vidēja lieluma mājas ar pietiekami hermētiskiem logiem un durvīm apkures izmaksas var sastādīt līdz Ls 160 gadā.

Kā pieņemt saprātīgu lēmumu?

Pašreizējā ekonomiskā situācija ir pateicīga ar to, ka tā mudinās cilvēkus iemācīties dzīvot ekonomiskāk un taupīgāk. Paies zināms laiks un, ticiet, ekonomika pēc atgūšanās par „spokiem“ pārvērtīs ne vienu vien II paaudzes ēku.

Ko pēc pāris gadiem sacīsit savam arhitektam, kurš šodien Jums projektēs II paaudzes māju, laikā, kad jau ir pieejama cenu ziņā līdzīga, bet daudz efektīvāka III paaudze?

Atliek vien cerēt, ka nopietni, sevi un klientus cienoši arhitekti, projektētāji un konstruktori vairs neapņemsies tiražēt ierobežotas efektivitātes otrās paaudzes māju projektus, bet konstruktīvi domājoši klienti domās tikai par jaunākās paaudzes mājokļiem.

SIA “Silts Nams”: Ko Jūs sacītu arhitektam, kurš šodien Jums projektētu pirmās paaudzes „spoku“?